Home > Districts > Scatacook > District Award Merit

District Award Merit

The following 109 members of Scatacook District have been recognized for their service with the District Award of Merit:

 

  

 

 

Theresa Albanetti

1998

 

 

 

 

Thomas Albanetti

2000

 

 

 

 

Alan Alder

1976

 

 

 

 

Wade Anderson

1998

 

 

 

 

Joe Baker

2003

 

 

 

 

Dave Barrett

2010

 

 

 

 

Richard Barton

1990

 

 

 

 

James Behan

1979

 

 

 

 

Gerard Bent

1986

 

 

   

Bruce Bowlus

2012

   

 

 

Bill Calderara

2006

 

 

 

 

Shirley Camejo

1973

 

 

 

 

Raul Camejo, Sr.

1974

 

 

 

 

Denise Carlson

1992

 

 

 

 

Rick Carlson

1989

 

 

 

 

Michael Carpenter

2002

 

 

 

 

Anthony Chiodo

1982

 

 

 

 

Sandra Cower Simpson

1977

 

 

 

 

Elmer Cox

1997

 

 

 

 

Carolyn Cruson

2000

 

 

 

 

Robert Daisomont

1970

 

 

 

 

Mario Delucia

1988

 

 

 

 

Barbara DeVeaux

2008

 

 

 

 

Ed DeVeaux

1987

 

 

 

 

Claire Dibble

1978

 

 

 

 

Craig Dibble

2005

 

 

 

 

Jack Dibble

1979

 

 

 

 

Frank Doherty

1987

 

 

   

Doug Dorsey

2012

   

 

 

Al Early

1983

 

 

 

 

Leona Eggleston

2003

 

 

 

 

Dave Fanning

2009

 

 

 

 

John Gilbert

1977

 

 

 

 

Nick Gillotte 

2008

 

 

 

 

Eric Goldstein 

2008

 

 

 

 

Paul Grammatico

1968

 

 

 

 

Robert Grover

1985

 

 

 

 

Ed Hamlin

1981

 

 

 

 

Carol Havens

2004

 

 

 

 

T.G. Henderson

2002

 

 

 

 

Ralph Herald

1969

 

 

 

 

Tex Hernandez

1980

 

 

 

 

Mary Ann Houser

1986

 

 

 

 

Robert James

1980

 

 

 

 

Peter Johannsen

1986

 

 

 

 

Mortimer Johnson

1977

 

 

 

 

Joyce Kinney

1976

 

 

 

 

Barbara Kinzig

1994

 

 

 

 

Carlton Kline

1993

 

 

 

 

Gordon Knapp

2001

 

 

 

 

Laurie Kommritz

2005

 

 

 

 

Eric Larson

1994

 

 

 

 

John Lelac

1985

 

 

 

 

Francis Lindberg

1975

 

 

 

 

Randy Link

2001

 

 

 

 

Jay Lubin

2001

 

 

 

 

Doug Machin

1994

 

 

 

 

Daniel Malinak

1997

 

 

 

 

John Marsicano

1988

 

 

 

 

Tom Maxwell

2004

 

 

 

 

Herbert McKee

1973

 

 

 

 

Ernest Mills, Jr.

1977

 

 

 

 

Donald Monckton

1999

 

 

 

 

John Moran

1971

 

 

 

 

Vincent Nolan

1991

 

 

 

 

Tom O'Brien

2007

 

 

 

 

John O'Hern

1985

 

 

 

 

Robert O'Neill

1999

 

 

 

 

Hamilton Orgelman

1967

 

 

 

 

Michael Ortega

1999

 

 

 

 

Richard Palanzo

1978

 

 

 

 

Cindy Palmer

2009

 

 

 

 

David Perkins

1998

 

 

 

 

Chuck Reeb

1979

 

 

 

 

Ray Pflomm

2005

 

 

 

 

Thomas Reed

1982

 

 

 

 

Mary Saracino

1994

 

 

 

 

Stewart Schilb

1995

 

 

 

 

Anthony "Nat" Sciuto

1984

 

 

 

 

William Sennello

1982

 

 

 

 

Nancy Sexton

1995

 

 

 

 

William Shepard

1975

 

 

 

 

Kathy Sherra

1974

 

 

 

 

Charles Sitzker

1993

 

 

 

 

Dave Shuford

2011

 

 

 

 

Emile Smith

1984

 

 

 

 

Mary Ann Smith

1981

 

 

 

 

Charles Smith, Jr.

1972

 

 

 

 

Ed St. John

2007

 

 

 

 

Michael Steadman

1996

 

 

 

 

Bev Stevens

2001

 

 

 

 

Robert Stewart

1984

 

 

 

 

Alex Stockmal

1997

 

 

 

 

Helen Stockmal

1995

 

 

 

 

Frank Stone

1967

 

 

 

 

Joe Strilowich

1979

 

 

 

 

William Tanner

1991

 

 

 

 

Michael Troy

1988

 

 

 

 

Alvin Tuck

2004

 

 

 

 

Diane Usas

1996

 

 

   

Bert Vanderweerdt

2013

   

 

 

Keith Vinchkoski

2002

 

 

    Keith Watson 2013    

 

 

Rick Weidner

1978

 

 

 

 

Ron Wilson

1993

 

 

 

 

William Winkley

1989

 

 

 

 

Ed Wolf, Sr.

2006

 

 

 

 

Greg Zap

2003

 

 

   

Erik Zars

2012

   

 

District Award of Merit

 

District Award of Merit

 

 

Last Updated 05/09/2013